14. júl (Deň Bastily) SHOWROOM OPEN - 21. júl (Belgický národný deň) SHOWROOM OPEN - júl a august OTVORENÉ ako zvyčajne


Henk vd berg

Volám sa Henk van den Berg, všestranný mechanik v E&R Classics. Svoju kariéru som začal v roku 1977 v miestnej dedinskej garáži, kde som sa so všetkým hrabal. Od osobných až po nákladné, ale aj kosačky a motorové píly. Prišlo všetko s motorom.

Po tomto období som chvíľu pracoval v univerzálnom autoservise, kde sa predávali aj veterány. Potom som ako nezávislý začal reštaurovať klasické autá. Obnovil som klasiku od začiatku do konca a pracoval som na rôznych Austin Healeys, Jaguars, Triumphs, MG a iné veterány. Staral som sa aj o údržbu klasických áut.

Po určitom čase ako nezávislý som začal pracovať pre zberateľa so súkromnou zbierkou asi 250 klasických áut. Tu som bol zodpovedný za udržiavanie zbierky v dobrom stave. Pracoval som aj na klasikách zberateľských zákazníkov.

Medzitým už nejaký čas pracujem ako všestranný mechanik v E&R Classics.

Aké bolo tvoje prvé auto a aké máš naň spomienky?
Moje úplne prvé auto bolo Datsun 1974 Z z roku 240. Pekné auto, ktoré som používal ako denný vodič.

Moje vysnívané auto nie je a Jaguar E-Type alebo Austin Healey…
Moje vysnívané auto nie je a Jaguar E-Type alebo Austin Healey, ale Volvo 245. Ako tomu hovorím, auto pre hodnostárov a slobodných duchov, praktické a použiteľné kdekoľvek. Jazdil som na niekoľkých týchto Volvách a nikdy ma nesklamali.

Predpokladajme, že by ste museli niekoho odviezť. Kto by to bol a prečo?
Ak by som mohol niekoho zdvihnúť, bol by to Neil Armstrong, prvý človek na Mesiaci. Muž, ktorý dokázal, že s gurážou, odvahou a zdravým rozumom sa dá zájsť ďaleko. Pre mňa absolútny hrdina.

Aká je vaša najlepšia spomienka na auto?
Spomienka, ktorá vo mne vždy zostala a o ktorej sa stále rozprávame s našimi deťmi, je dovolenka v Portugalsku. Niekde na hraniciach Španielska a Portugalska (uprostred ničoho) nám z hlavy valcov nášho Volva vyletel uzáver oleja. Bol víkend a na poliach ani na cestách neboli žiadne garáže. Potom mi zrazu zišlo na um, že moja žena priniesla prvý večer na jedenie vrecko zemiakov. Týmito zemiakmi som zalepil dieru v hlave valcov a jazdil s nimi ďalších 500 km, kým sme neboli na našej dovolenkovej adrese. Na dokončenie príbehu je na vrecku holandských zemiakov nápis „Krajina pôvodu: Portugalsko“. Ako to vymyslíš…

Prečo je pre vás pracovný deň v E&R Classics taký zábavný?
Že ešte stále existujú nejaké klasiky, ktoré som pravidelne piplal v roku 1977. Potom sa opäť cítite na 16 namiesto 61. Ten pocit je pre mňa na nezaplatenie!